Hírek
Hírek : 2009/2010-es Univ Kupa: a kezdetektől a döntőig

2009/2010-es Univ Kupa: a kezdetektől a döntőig

Edgár  2010.05.25. 01:13

A hagyományokhoz híven ebben az évben is elindultuk az Univ kupán, aminek a kari/területi fordulója mindig ősszel kerül megrendezésre az ÁOK csarnokban. Idén már másodszor volt körmérkőzéses a lebonyolítás, így egy esetleges botlással az első meccsen is meg lehetett szerezni a továbbjutást érő első helyet. Az elmúlt három évben két második és egy negyedik helyet szereztünk. A cél idén is, mint mindig, a győzelem volt. Megnehezítette a dolgunkat, hogy meghatározó játékosaink hiányoztak, és különösen a centersorunk tűnt gyengének. Az egy napos lebonyolítás miatt, amibe még a lányok meccseit is belezsúfolták, a mérkőzések 2x15 percesek voltak futó órával. Annyira futóval, hogy még az utolsó egy percben és időkérésnél sem állt. Rendes jegyzőkönyvet nem vezettek a hétvégén, így pontos statisztikát sem kaptunk a meccsekről.
A legerősebb riválissal, a TTK-val kezdtük a napot. A kezdő ötösünk mindhárom meccsen a következő volt: Tóth, Kovács, Janovics, Gecseg, Rónási. A kispadról Bakondi, Zubor és két újonc, Lábady és Ashory szállt be (előbbi egy, utóbbi két meccsen). Mivel centereket esélyünk sem lett volna egy-egy-ben megfogni, ezért folyamatosan zónáztunk védekezésben. Tóth és Gecseg is fantasztikus napot fogott ki, folyamatosan szórták a triplákat. Ennek köszönhetően akkora előnyre tettünk szert, hogy bátran bevethettük a cseréket is a második félidőben. Mivel ők Bakondit leszámítva nem sokat tudtak hozzátenni a játékhoz, ezért majdnem elfogyott az előnyünk, de szerencsére a TTK-sok gyengén büntetőztek a végjátékban, és közben lepörgött az óra. Megszereztük az első győzelmünket!
A következő meccs a leggyengébb ÁJK ellen volt, akik ellen kötelező volt a két pont begyűjtése. Ismét jól dolgozott a kezdőcsapat, ezért az előző meccs hősei most pihenhettek kicsit, mert Kovács is jól irányította a csapatot, Janovics és Rónási pedig megfelelően egészítette ki. Magabiztosan győztünk.
A harmadik találkozó előtt a mi kezünkben volt a sorsunk: ha nyerünk, végre továbbjutunk! Ekkor azonban megtudtuk, hogy idén változott a kiírás, és még lesz egy tavaszi forduló is, és csak azután dől el a továbbjutó kiléte. Ez mindenkit elszomorított kicsit, mert bár tavaszra volt remény egy erősebb keretre, bizonytalanná tette a továbbjutást. De most még volt egy feladatunk: legyőzni a Pollack-ot. Tóth és Gecseg ismét ellenállhatatlanul játszott, de a többiek is kitettek magukért, és a végjátékban megint mi játszottunk jobban az idővel (köszönhetően a vezetésünknek is). Megszereztük hát a harmadik győzelmünket is és veretlenül vártuk a tavaszi folytatást!

KTK - TTK 36-34 (Tóth, Kovács, Janovics, Gecseg, Rónási, Bakondi, Zubor, Lábady)

KTK - ÁJK 45-31 (Tóth, Kovács, Janovics, Gecseg, Rónási, Bakondi, Zubor, Ashory)

KTK - PMMK 31-28 (Tóth, Kovács, Janovics, Gecseg, Rónási, Bakondi, Zubor, Ashory)

Első helyről és teljes kerettel vártuk az Univ kupa tavaszi fordulóját. A sorsolás szerint az ismeretlen Kaposvárral kellett volna kezdenünk, de ők nem értek ide, így a legnagyobb riválissal, a Pollackot a meccsünk előtt nagyon megverő TTK ellen kellett bemutatkoznunk. Tulajdonképpen a döntővel kezdődött számunkra a nap. Megint a szokásos 2x15 perces futó órás meccs volt (ahogyan az Univ kupán idén mindegyik), csak most már az utolsó egy percben szabályos időméréssel. Természetesen mi kezdtünk rosszabbul, hiszen még nem voltunk rendesen bemelegedve, de elég gyorsan megtaláltuk a ritmust és a 8.percben átvettük a vezetést. Mindkét oldalon kemény védekezés volt a kis Pollack teremben, ezért sok volt a hárompontos kísérlet. Az első félidőben ebből mi jöttünk ki jobban és egy ponttal vezettünk. Fordulás után az első hét percben csak mi tudtunk betalálni, de mi is csak kétszer és ezzel öt ponttal megléptünk. Sajnos ekkor egy hosszú gólcsend következett nálunk, a TTK viszont bevágott két triplát, amivel már ők vezettek. Az utoló percben szerzett kosárral ismét mi álltunk nyerésre, amikor kevéssel a vége előtt érkezett még egy TTK hármas. Az utolsó másodpercekben megpróbálunk egyenlíteni, de egy bíró/időmérői tévedésnek is köszönhetően megzavarodtunk és vereséggel kezdtük a napot.

KTK - TTK 25-27 (17-16, 8-11)

Az eredmény alakulása: 2.perc:0-4 8.perc:11-9 14.perc:17-13 22.perc:21-16 27.perc:21-24

KTK: Kovács 4, Jakab 4, Gecseg 8/6, Sárosi 3/3, Hegyi 4 Csere: Janovics 0, Bakondi 2, Bakó 0, Rónási 0, Jandó nj

Büntetők(1/0): Hegyi 1/0

Faultok(9): Jakab 4, Kovács 3, Sárosi és Gecseg 1-1

Ahhoz, hogy legyen esélyünk az első helyre és a továbbjutásra, a hátrelevő meccseinket meg kellett nyerni és bízni abban, hogy a TTK kikap a Kaposvártól. Sajnos nem kaptak ki, így már csak a jobb gólarányban bízhattunk, de a TTK nagyon megverte reggel a Pollackot, nem sok esélyünk maradt. Mindezek ellenére rosszul kezdtünk, öt büntetőt hagytunk ki az első nyolc percben és hátrányba kerültünk. De végre megszereztük az első mezőnykosarunkat és három perc alatt egy 9-0-s szakaszt produkáltunk. A félidő vége megint nem a miénk volt, ezért csak három ponttal vezettünk a pontszegény játékrész után. Fordulás után még egyenlített a Pollack, de ekkor más fokozatba kapcsoltunk és egy 12-0-val eldöntöttük a meccset. A következő percekben is mi domináltunk, a 10.percben már 14 pont volt az előnyünk. A végjátékot a magabiztos előny tudatában elrontottuk, ezért nyerünk csak 11 ponttal.

KTK - PMMK 33-22 (11-8, 22-14)

Az eredmény alakulása: 8.perc:1-4 11.perc:10-4 21.perc:23-11 26.perc:30-18

KTK: Kovács 3, Jakab 2, Gecseg 14/6, Sárosi 3/3, Hegyi 4 Csere: Janovics 7/3, Bakondi 0, Bakó 0, Rónási 0, Jandó 0

Büntetők(17/7): Kovács 8/3, Gecseg 5/2, Janovics 2/2, Jakab 2/0

Faultok(9): Bakondi 4, Gecseg 2, Hegyi, Sárosi és Jakab 1-1

A Kaposvár csak egy ponttal kapott ki a TTK-tól, ezért nem számíthattunk könnyű meccsre. Ráadásul a látottak alapján harcos csapatnak tűntek a somogyiak, három magas és két gyors emberrel a kezdőjükben. Ellenünk szerencsére kiderült, hogy nem képviselnek túl nagy játékerőt. Végig a kezünkben tartottuk a meccset. Az első félidőben sikerült elhúznunk, ezt egyszer még ledolgozták és néhány percig tartották a különbséget, de a félidő végi rohamunkra már nem volt válaszuk. A térfélcserét követően már a cseréket játszattuk, úgy is folyamatosan növeltük az előnyünket.

Kaposvár - KTK 23-38 (9-16, 14-22)

Az eredmény alakulása: 7.perc:2-8 14.perc:9-10 18.perc:15-21 24.perc:20-30

KTK: Kovács 2, Jakab 2, Gecseg 11/3, Sárosi 2, Hegyi 4 Csere: Janovics 10/3, Bakó 4, Rónási 0, Jandó 3/3

Büntetők(9/7): Hegyi 2/2, Bakó 2/2, Sárosi 2/2, Janovics 2/1, Gecseg 1/0

Faultok(10): Janovics 3, Sárosi és Gecseg 2-2, Bakó, Jakab és Rónási 1-1

Az őszi és a tavaszi fordulót összegezve a TTK és mi azonos pontszámmal, egymás ellen 0-ás gólkülönbséggel álltunk. A szervezők megállapítása szerint a több pontot dobó csapat ilyenkor az első, és ebben 10-el jobb volt a TTK, ők jutottak tovább első helyen. Következő héten azonban kiderült, hogy a regionális döntőre a három területi első mellett a legjobb második is meghívást kap. Egy csapat visszalépése miatt ezért a helyért mi játszhattunk a Keszthely csapatával. Ezt a találkozót keszthelyen kellett lejátszani, tőlünk heten vállalkoztak az egész napos buszos kirándulásra. A szoros első félidő után, amit néhány ponttal elveszítettünk, a másodikban Gecseg, Jakab és Sárosi ponterős játékára támaszkodva, a többiek jó kiegészítő munkájával, magabiztos hét pontos győzelmet arattunk. Ezzel elnyerük a jogot a regionális döntőn való részvételre, ahova az elmúlt öt évben nem sikerült eljutnunk.

Keszthely - PTE KTK 45-52 (28-24, 17-28)

KTK: Kovács 4, Jakab 14, Janovics 2, Gecseg 19/9, Sárosi 13 Csere: Kiss 0, Lábady 0

Büntetők(10/9): Sárosi 4/3, Kovács 2/2, Gecseg 2/2, Jakab 2/2

Faultok(10): Sárosi 4, Lábady 3, Kovács, Gecseg és Jakab 1-1

A Győrött megrendezett regionális döntőn egyértelmű volt számunkra a cél: vissza kell vágni a TTK-nak és bejutni az országos döntőbe. A lebonyolítási rendszer szerint az első kettő jut tovább, de mi ezt az első meccsünk előtt még nem tudtuk. Ahogyan az előző két fordulóban, most is a TTK-val hozott össze minket a sorsolás szeszélye az első meccsre. Nekünk sikerült jobban a kezdés, mert a TTK minden tiszta távoli dobását kihagyta, hiába jutott el odáig az össze támadása végére. Ráadásul centereinket is megviselte az előző este, csak a külső sorunkra hagyatkozhattunk. A félidő közepén nyolc pontos előnyünk is volt már, de ekkorra megérezte a másik pécsi csapat a gyűrűt és mivel a négy triplájukra csak kettővel tudtunk válaszolni, a félidő végére már szoros volt az állás. Fordulás után is fej-fej mellett haladtak a csapatok, de aztán úgy sikerült négy ponttal ellépnünk, hogy közben kihagytunk öt büntetőt. Ez meg is bosszulta magát, egyenlített a TTK. Kovács újabb kosara után úgy tűnt, hogy miénk lehet a győzelem, de a TTK a hatodik hárompontosával visszavette a vezetést. Több kosár már nem esett (a TTK kihagyott még két büntetőt), egy ponttal kikaptunk.

PTE TTK - PTE KTK 33-32 (19-20, 14-12)

KTK: Kovács 10/3, Jakab 5/3, Gecseg 13/3, Sárosi 2, Hegyi 0 Csere: Bakó 2, Bakondi 0, Rónási 0

Büntetők(9/3): Gecseg 6/2, Kovács 3/1

Faultok(10): Bakó 3, Bakondi, Gecseg és Jakab 2-2, Rónási 1

Pihenő nélkül kellett belevágnunk a hazaiak elleni következő meccsünkbe, amit a mindenképpen meg akartunk nyerni. Változtattunk a kezdő ötösünkön, hogy pihenhessenek, akik ez előző meccsen végig a pályán voltak. Nem kezdtünk jól, de nem is játszottunk nagyon rosszul, ezért kiegyenlített első félidőt játszottunk. Elsősorban Jakab révén sok pontot szereztünk büntetőből. A fordulás után is maradt a büntetőpárbaj jellege a meccsnek, amiből most mi jöttünk ki jobban. Legjobbjaink kipihenhették magukat az első félidőben, ezért a második játékrészben fokozatosan elhúztunk, győzelmünk magabiztosnak mondható.

PTE KTK - SZE 38-31 (17-16, 21-15)

KTK: Jakab 19, Bakondi 5, Rónási 0, Sárosi 2, Hegyi 0 Csere: Gecseg 8/3, Kovács 4, Bakó 0

Büntetők(21/15): Jakab 13/9, Gecseg 4/3, Kovács 3/2, Bakondi 1/1

Faultok(14): Kovács 4, Hegyi 3, Gecseg, Jakab, Sárosi 2-2, Bakondi 1

Volt egy hosszabb szünetünk az utolsó meccs előtt, és ekkor megtudtuk a közgázos lányoktól, hogy az első kettő jut tovább. A többi eredmény ismeretében a Pannon Egyetem elleni meccsünk döntötte el, ki lesz a második. Aki nyer, utazik Miskolcra. A tétnek megfelelő feszültség jellemezte a meccset, kemény védekezés és sok hiba volt mindkét oldalon. A veszprémiek a domináns centerükre építették a játékukat, külső dobásoktól nem kellett tartanunk. Igaz, ez nekünk sem ment ezen a napon. Az első félidőben három pont volt a legnagyobb különbség, mindkét csapat vezetett ennyivel. Forduláskor egy pontos hátrányban voltunk. A második félidőben sem változott a játék képe, egyik csapat sem tudott ellépni a másiktól. Sajnos a legrosszabbkor, kevéssel a vége előtt három pontos hátrányba kerültünk. A támadásban élete legrosszabbját nyújtó Sárosi jutott három büntetőhöz, de mindegyiket elhibázta. Egyre csökkent az esélyünk a győzelemre, amikor Jakab a támadópalánk alatt egy harcos föllépésével visszaszerzett egy labdát és ezzel föltüzelte a csapatot. Ezt követően Gecseg végre bedobta a szokásos tripláját, kiegyenlítve ezzel az állást. Támadhatott a PE, a maradék időt végigjátszva, egy-egyezést  követően akarták bedobni a döntő kosarat, de az agresszív védekezésünknek köszönhetően elveszített a labdát, ami Kovácshoz került a félpálya közelében. Már csak pár másodperc volt vissza, ezért hiába vittehett egyedül az ellenfél palánkja felé, a hárompontosnál el kellett dobnia. És gyönyörű ívben bement a labda a kosárba. Éppen akkor, amikor lejárt az idő. Ahogyan annak lennie kell. Megvan a második hely és a továbbjutás!

PE - PTE KTK 26-29 (13-12, 13-17)

KTK: Kovács 7/3, Jakab 4, Gecseg 12/3, Sárosi 0, Hegyi 0 Csere: Bakó 2, Bakondi 4, Rónási 0

Büntetők(7/3): Gecseg 4/3, Sárosi 3/0

Faultok(13): Bakondi 3, Bakó, Gecseg, Hegyi és Jakab 2-2, Kovács és Sárosi 1-1

Már mindenki készült a miskolci országos döntőre, amikor négy nappal a rendezvény előtt tájékoztattak a szervezők, hogy anyagi nehézségek miatt nem tudják most megrendezni a döntőt, így azt határozatlan időre elhalasztják. Mivel csapatunk magját végzősök alkotják, ezért nekünk különösen fájó a hír. Jó lett volna egy szép eredménnyel befejezni az évet.